[1965] Nylonový mesiac (film)

Psychologická dráma podľa predlohy Jaroslavy Blažkovej. Hudobnú produkciu vo filme realizovali Sexteto Juraja Velčovského a skupina The Beatmen, ktorej členovia vo filme aj účinkovali.

dostupné v digi-študovni MSPH

nylonovy_mesiac_plagat_rf2.jpg

Názov: Nylonový mesiac
Výroba: Československý film Bratislava
Krajina: Československo [Slovensko]
Rok výroby: 1965
Dĺžka: 86 min.
Formát: ČB, zvukový; 35 mm
Žáner: dráma / psychologický / hudobný
Kategória: hraný film
Réžia: Eduard Grečner
Námet: Jaroslava Blažková (novela Nylonový mesiac)
Scenár: Jaroslava Blažková, Eduard Grečner
Kamera: Tibor Biath
Strih: Bedřich Voděrka
Hudba: Ilja Zeljenka
Tanečné skladby: Juraj Velčovský
Bigbít: Dezider Ursiny a Miroslav Bedrik
Nahrali: Sexteto Juraja Velčovského a The Beatmen
Zvuk: Pavol Sásik
Vedúci výroby: Ján Tomaškovič
Tvorivá skupina: I. tvorivá skupina Albert Marenčin - Pavol Bauma
Jazyk: slovenčina
Rozpočet: 2.264.755, - Kčs
Účinkujú: Helena Šmihulová (Vanda, nahovorila Eva Mária Chalupová), František Velecký (Andrej Bardoň, nahovoril Karol Prochotský), Dagmar Dolinská [Dagmar Hubová] (Drahuša, nahovorila Ines Funková), Ľudovít Ozábal (doktor Vinco Paštinský), Viera Bálinthová (Paštinská), Miroslav Bedrik (Jozef Paštinský), Karol Spišák (Peter, nahovoril Stano Dančiak), Mária Šoltýsová (Hanka), Eva Filová (Zoša), Mária Markovičová (Andrejova matka), Eugen Senaj (Andrejov otec), Viera Frichová (sekretárka, nahovorila Viera Topinková), Dušan Hanák (Andrejov švagor) Viera Vančová (Andrejova sestra Zornica), Dezider Ursiny (gitarista), Marián Bednár (gitarista), Peter Petro (bubeník), Peter Tuscher (zvukotechnik), Zlatica Lakatošová (Dita), Vladimír Štefuca (Kálaj, nahovoril Josef Hajdučík), Mária Fridecká (Vandina domáca), Elena Latečková [Elena Rampáková] (Vdovjaková), Alexander Végh (Paštinského brat, nahovoril Viliam Polónyi), Vincent Zapletal (hostinský, nahovoril Ivan Krivosudský), Gašpar Arbet (recepčný), Anton Galba (vrátnik, nahovoril Arnold Jakub Fraňo), Ivan Palúch (mladý spisovateľ), Ján Rybárik (šéf projekčného ústavu), Lívia Mocková (bezdetná žena), Igor Lembovič (Igor, bezdetný muž), Anna Bilachivová (štipľavá pani), Zdenka Jelínková (prísna dáma), Katarína Lachká (tichá pani), Ľudmila Badová (babička), Margita Žemlová (žena s prádlom), Arpád Pásztor (dedko), Edita Sulová (Ľubica), Robert Ditz (knihovník, nahovoril Jindřich Láznička), Alfonz Gajdoš (starý otec), Svetozár Stračina (profesor, nahovoril Ľubomír Roman), Milan Lasica (Milan Lasica), Július Satinský (Július Satinský), Ilja Zeljenka (Ilja Zeljenka), Ladislav Kupkovič (Ladislav Kupkovič), Tatiana Lenková (Boženka Paštinská), Eva Gálusová (barmanka), Oľga Kolláriková (čašníčka), M. Konhal (čašník na chate), Miroslav Vojtek (fotograf), Karol Vostrý (mŕtvy), Zuzana Kocúriková (dievča na koncerte), Marta Rašlová (dievča na koncerte), F. Bačo (tanečník), Július Pántik (hlas z magnetofónu)

Psychologická dráma podľa predlohy Jaroslavy Blažkovej. Príbeh si všíma život mladých ľudí, ich snahu uniknúť pred vlastnou rozorvanosťou, nespokojnosťou a nervozitou okolitého sveta. Na pozadí rušného života súdobej Bratislavy sa rozvíja milostný príbeh bratislavského architekta Andreja a krásnej Vandy. Andrej, doteraz vo vzťahu k ženám cynický a bezohľadný, sa po prvýkrát skutočne zamiluje.

Helenu Šmihulovou, predstaviteľku Vandy, si Eduard Grečner našiel pri svojich obhliadkach po vysokoškolských internátoch. Hlas Heleny Šmihulové však režisérovi nevyhovoval tak, ako jej tvár, a nechal ju predabovat Evou Máriou Chalupovou.

Účastníci koncertov vo filme museli mať dlhé vlasy, ktoré tak dráždili komunistický režim, že ich nositeľov na policajnej stanici násilne strihali. Režisér Eduard Grečner musel vydať desiatky potvrdení o tom, že majiteľ tohto potvrdenia vystupuje ako komparz vo filme Nylonový mesiac a dlhé vlasy sú pre túto úlohu nevyhnutné.

Režisér Eduard Grečner musel na príkaz kádrového referenta nosiť počas natáčanie predpísané nohavice, nesmel nosiť pásikavé krikľavé ponožky a musel si oholiť bradu.

Film už chceli stopnúť, nakoľko na sneh pre zimné scény museli filmári čakať tri týždne, ale 9. mája napadlo na Chopku 90 centimetrov snehu a za deň sa natočili scény, ktoré sa plánovali na týždeň. Film sa natáčal v Bratislave, Jasnej pod Chopkom, Javorine a na Donovaloch (Športhotel).

Autorka literárnej predlohy, Jaroslava Blažková, sa k filmu nikdy nevyjadrila.

Vo filme hrali takmer samí neherci.

Vo filme vystupuje aj legendárna slovenská skupina The Beatmen (najväčší priestor ako herec dostal Miro Bedrik).

História česko-slovenskej populárnej hudby vo fotografiách - FILMOTÉKA - NYLONOVÝ MESIAC

<< máj / 2021 >>