BEDNÁR, Marián

(*1947 - †2011)
Marián Bednár - basový gitarista, klavirista, spevák aj hráč na trombóne, bol výraznou postavou bratislavskej hudobnej scény. Stál pri zrode skupiny The Beatmen, s ktorou slávil v 60. rokoch obrovské úspechy. V 70. rokoch bol členom orchestra Braňa Hronca. Po odchode do Nemecka sa usadil v Bádensku-Württembersku, v meste Sigmaringen. Zomrel po zákernej chorobe v roku 2011 vo veku 63 rokov.

bednar_marian.jpg

Popis umelca: basový gitarista, klavirista, spevák aj hráč na trombóne
Rodné meno: Marián Bednár
Narodenie: 12. august 1947, Bratislava, Česko-Slovensko
Úmrtie: 17. február 2011 (vo veku 63 rokov), Sigmaringen, Nemecko
Žáner: bigbít, rock, pop
Nástroje: spev, basgitara, klavír, trombón
Roky pôsobenia:  1964 - 70. roky
Skupiny: Jolana, The Beatmen, Skupina Braňa Hronca, Night & Day
Vydavateľstvá: Supraphon, Opus, Intersound (Nemecko)
Súvisiace heslá: BEATMEN, TheHRONEC, Braňo

ŽIVOTOPIS:

Absolvent konzervatória začínal v skupine Jolana. V januári 1965 boli bubeník Peter Petro a Marián Bednár pri zrode skupiny The Beatmen. Za krátky čas si získali úspech a stali sa jednou z najlepších skupín. Hrali po celom Československu, od Košíc až po Prahu, kde mali mimoriadny úspech, ktorý im závidela aj skupina Olympic na čele s Petrom Jandom.

V úspešnej zostave Dežo Ursiny, Miroslav Bedrik, Peter Petro a Marián Bednár hrali Beatmen v októbri 1965 spolu so skupinou Manfred Mann na dvoch koncertoch v Bratislave. Vo februári 1966 koncertovali s úspechom v nemeckom Mníchove, v auguste 1966 vo Viedni.

Pri svojich cestách do Košíc spoznal Bednár skupinu Profily, dvoch jej členov speváčku Mariku Gombitovú a gitaristu Karola Witza - odporučil Jankovi Lehotskému, ktorý ich zobral do skupiny Modus.

V 70. rokoch bol Bednár členom orchestra Braňa Hronca, jedného z najlepších orchestrov v tej dobe u nás, ktorý zbieral úspechy doma aj v zahraničí. Ako spevák sa uplatnil v piesňach Zmrzlinár alebo Žltá rieka. Po odchode do Nemecka sa usadil v Bádensku-Württembersku, v meste Sigmaringen. Tam aj hral so skupinou Night & Day.

Keď 22. apríla 2007 zorganizoval Dodo Šuhajda s priateľmi v bratislavskom PKO koncert Legendy 60, na koncerte sa skutočne zišli všetky legendy bratislavskej hudobnej scény, zahrala aj kapela Beatmen s Mariánom Bednárom na basovej gitare. Záznam celého koncertu vyšiel na DVD ako príloha publikácie Slovenský bigbít.

Marián Bednár zomrel náhle po krátkej a zákernej chorobe 17. februára 2011 vo veku 63 rokov v nemeckom Sigmaringene. V tomto meste, v ktorom s rodinou žil, bol aj pochovaný. Informáciu poskytla sestra zosnulého hudobníka Veronika Wohlandová.

DISKOGRAFIA:

LP

• Braňo Hronec uvádza (LP, Opus 1972) - so skupinou Braňa Hronca
  • Natrhaj mi dážď (LP, Opus 1977) - so skupinou Braňa Hronca

SP

pozri tiež heslá: BEATMEN, The, HRONEC, Braňo

BIBLIOGRAFIA:

knižná:

BERKA, Tomáš / FREŠO, Fedor: Rocková Bratislava (Slovart, Bratislava 2013, s. 66-68, 285, 305, 325, 332)
DANKO, Štefan: Od praveku k rokenrolu (Ideál, Praha 2012, s. 54, 67, 76, 77, 120)
ZELENAY, Pavol / Šoltýs, Ladislav: Hudba - tanec - pieseň... (Hudobné centrum, Bratislava 2008, s.282, 344)

pozri tiež heslá: BEATMEN, The, HRONEC, Braňo

ostatná:

JASLOVSKÝ, Marian: Marián Bednár: Ten, čo hrával s Dežom (SME 26.2.2011)
JASLOVSKY, Marian: Kalendárium Deža Ursinyho (podrobná chronológia, časť knihy Pevniny a vrchy, 1997, 2000, 2011) dostupné online v digi-študovni MSPH

pozri tiež heslá:
BEATMEN, The, HRONEC, Braňo

FILMOGRAFIA / VIDEOGRAFIA:

pozri heslá:
BEATMEN, The, HRONEC, Braňo

História česko-slovenskej populárnej hudby vo fotografiách - BEATMEN, The
História česko-slovenskej populárnej hudby vo fotografiách - HRONEC, Braňo

Prezrite si aj ďalšie materiály dostupné v elektronickej forme v Digitálnej študovni Múzea slovenskej populárnej hudby (postupne aktualizované).

<< november / 2021 >>

Celkom: 198483