Choď na obsah Choď na menu
 


LENGYEL, Tibor, Dr.

 

(*1908 - †1981)
Skladateľ generácie priekopníkov modernej slovenskej populárnej hudby zač. 30. rokov minulého storočia. Skladal hlavne tangá a foxtroty. Často bol uvádzaný aj pod pseudonymom Ctibor Lenský.


lensky.jpg


ŽIVOTOPIS:

Tibor Lengyel sa narodil 2. marca 1908 v Bratislave, v rodine advokáta JUDr. Arpáda Lengyela, rástol spolu so svojím bratom. Študoval na gymnáziu, po maturite sa rozhodol pre Právnickú fakultu Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Štúdium práva ukončil v roku 1931. Popri vysokoškolskom štúdiu sa venoval hudbe - súkromne študoval hru na klavír. V roku 1931 začal pracovať ako koncipient v právnickej kancelárii, v rokoch 1936-1939 pôsobil ako advokát, v rokoch 1945-1951 bol úradníkom. Nastupujúci komunistický režim ho označil za ideologicky nespoľahlivého a poslal na dva roky do výroby. Od roku 1953 po odchod do dôchodku pôsobil v Hlavnej redakcii hudobného vysielania Čs. rozhlasu v Bratislave.

Aj keď mal Tibor Lengyel vážne občianske povolanie, jeho záujem o tanečnú hudbu ho nikdy neopustil. Jeho prvá skladba Prečo nemáš trochu lásky pre mňa vyšla v roku 1935 na gramofónovej platni. Záujem o jeho piesne prejavili aj vydavateľstvá vo francúzskej metropole Paríži a v Budapešti (Maďarsko), vo Viedni (Rakúsko) nahrala jeho skladby s textami v nemčine firma Parlophon. Z Lengyelovej tvorby sa stali mimoriadne populárne jeho tangá Nebolo to náhodou, Prečo sa ma nikto neopýta. Venoval sa aj tzv. angažovanej tvorbe, v období nástupu beatovej hudby upravoval ľudové piesne, skladal pochody, polky a valčíky. Jeho skladby boli stálou súčasťou repertoáru Veľkého tanečného orchestra Čs. rozhlasu, orchestra Františka Havlíka a Siloša Pohanku, speváčok Bey Litmanovej, Gabriely Hermelyovej.

Okrem táng boli z tvorby Tibora Lengyela známe aj foxy Frajerôčka, Jesenný podvečer, Blížia sa známe kroky a skladby pre dychovú hudbu Láska pod Poľanou, Mládenecká, Svadobná polka a mnohé ďalšie. Zomrel v Bratislave 8. júla 1981. Dožil sa 73 rokov.


DISKOGRAFIA:

SP:


Kompilácie:

  • RÔZNI: Antológia slovenskej populárnej hudby (LP / Opus / 1991; skladby: Prečo nemáš trochu lásky?, Najkrajšie očičká)
  • RÔZNI: Antológia slovenskej populárnej hudby 1. Ešte raz ku tebe prídem...; 1934 - 1937 (CD / Bonton / 2000; reedícia; skladby: Prečo nemáš trochu lásky?, Najkrajšie očičká, Nezaslúžiš, Keď prídeš...dostupné v digi-študovni MSPH
  • RÔZNI: Antológia slovenskej populárnej hudby 2. Rodný môj kraj - Zem slovenská; 1937 - 1939 (CD / Opus / 1996; skladba: Šuhajko) dostupné v digi-študovni MSPH

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.
 

 

Portrét


Posledné fotografie


FacebookArchív

Kalendár
<< jún / 2021 >>


Štatistiky

Online: 3
Celkom: 180839
Mesiac: 4309
Deň: 111