Choď na obsah Choď na menu
 


PIHÍK, Jožko

 

(*1890 - †1956)
Rómsky primáš, hudobný skladateľ a textár. Patril medzi najkultivovanejších interpretov slovenských ľudových piesní začiatku 30. rokov a aj významným propagátorom slovenskej tanečnej piesne. So svojou kapelou často sprevádzal priekopníkov slovenskej populárnej hudby, napr. Štefana Hozu, Dr. Janka Blaha a iných.


jozko_pihik.jpg

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE:
 

Rodné meno: Jozef Pihík
Popis umelca: Rómsky primáš, huslista, hudobný skladateľ a textár
Narodenie: 30. 4. 1890, Veľké Chlievany (okres Bánovce nad Bebravou), Rakúsko-Uhorsko
Úmrtie: 21. 6. 1956 (66 rokov), Bratislava, Česko-Slovensko
Žáner: čardáš, dobové šlágre, halgató, ľudové piesne, fox, fox, foxtrot, world
Roky pôsobenia: 1920 - 1950
Skupiny: Cigánska skupina Jožka Pihíka, na etiketách platní aj pod názvom Cigaňská skupina Jožka Pihíka alebo Jožko Pihík so svojou cigánskou kapelou
Vydavateľstvá: Esta, Ultraphon, Supraphon, Opus
Súvisiace heslá: HOZA, Štefan, BLAHO, Janko, Dr.

 

ŽIVOTOPIS:

Pôsobil v rokoch 1920 až 1950 v Bratislave. Väčšinou hrával ľudové pesničky, ktoré upravil na tanečné. Neskôr začal hrávať i známe uhorské skladby. So svojou kapelou často sprevádzal priekopníkov slovenskej populárnej hudby, napr. Štefana Hozu, Dr. Janka Blaha a iných. Repertoár podriaďoval požiadavkám vyšších vrstiev a zaraďoval i zahraničné skladby, a to nielen z Maďarska, ale i z Poľska, Rakúska, Nemecka, Rumunska a Talianska. Jeho orchester pozostával z najlepších hudobníkov. Od roku 1918 v ňom pôsobil aj jeho brat Martin Pihík, ktorý sa viac orientoval na maďarských poslucháčov. Ich starší brat Štefan, cimbalista a rezbár, bol zasea amatérskym husliarom. Vyrábal husle a do roku 1958 mal dielňu na opravu hudobných nástrojov a obchod na Kapucínskej ulici v Bratislave.

Už ako 10 ročný sa stal pomocným primášom v cigánskej kapele. Neskôr hrával v slovenských kúpeľoch a zábavných podnikoch. Ako primáš cigánskych kapiel účinkoval v Berlíne, Budapešti, Drážďanoch, Prahe, Viedni a v Štokholme. Ako 29 ročný sa vrátil do Bratislavy a od roku 1921 stal sa domácim primášom Slovenského klubu. Bol prvým, ktorý hrával v podnikoch slovenské tanečné piesne. S prestávkami účinkoval v Bratislave až do roku 1950. Venoval sa štúdiu na konzervatóriu. Od začiatku 20. do polovice 40. rokov bol považovaný za najlepšieho interpreta slovenských ľudových piesní, okrem toho so svojou skupinou premiéroval viaceré prvé slovenské tanečné piesne v druhej časti 30. rokov. Často hral v rozhlase, 1920 stál pri zrode Spolku ľudových hudobníkov v Bratislave, 1927 bol zakladateľom a prvým predsedom Zväzu hudobníkov Slovenska. Napísal 60 tanečných piesní v ľudovkovom slohu (ľudový fox a pod.). Jeho populárne piesne vysielal rozhlas, tlačou boli vydávané vo vydavateľstve Stožický v Bratislave a na gramofónových platniach Esta, Ultraphon a Supraphon. Na etiketách platní sa jeho súbor uvádzal ako Cigánska skupina Jožka Pihíka, občas ako Cigaňská skupina Jožka Pihíka alebo Jožko Pihík so svojou cigánskou kapelou. Okrem iných hrával so svojou kapelou aj v bratislavskej kaviarni Štefanka, kde sa cigánska muzika hrávala asi najdlhšie v Bratislave. 31.8.1926 sa z Astorky v Bratislave uskutočnil prvý priamy rozhlasový prenos na území Slovenska a bola to práve živá hudba cigánskeho primáša Jožka Pihíka.

Patril medzi najkultivovanejších interpretov slovenských ľudových piesní 20. a 30. rokov a na začiatku 40. rokov aj významným propagátorom slovenskej tanečnej piesne. Jožko Pihík bol známym huslistom, virtuóz, ktorý svojou čistou hrou dával podnet a motiváciu skladateľom ľudového umenia u nás.


DISKOGRAFIA:

SP:

kompilácie:

  • RÔZNI: Antológia slovenskej populárnej hudby (LP / Opus / 1991; skladby: Kde si bola tej noci, Dínom, dánom, Daj že mi láskudostupné v digi-študovni MSPH
  • RÔZNI: Antológia slovenskej populárnej hudby 1. Ešte raz ku tebe prídem; 1934 – 1937 (CD/MC / Bonton  2000; reedícia; skladby: Príď dnes večer, Carmen, Kde si bola tej noci, Dínom, dánom, Daj že mi láskudostupné v digi-študovni MSPH
  • RÔZNI: Antológia slovenskej populárnej hudby 2. Rodný môj kraj – Zem slovenská; 1937 – 1939 (CD / Opus / 1996; skladby: Hej javor krásny, Srdce ti dám, Hej Katka !, Vieročkadostupné v digi-študovni MSPH


BIBLIOGRAFIA:

knižná:

JANUŠKA, Ľudovít, Dr.: Slovenská diskografia (Matica slovenská, Martin 1959)
MATZNER, Antonín / POLEDŇÁK, Ivan / WASSERBERGER, Igor a kol.: Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby... (Supraphon, Praha 1990, s. 419)
SZABÓ, Ivan: Príbehy primášov (Vydavateľstvo Štúdio humoru a satiry, Bratislava 2008, 152 s.)
ZELENAY, Pavol / ŠOLTÝS, Ladislav: Hudba, tanec, pieseň (Hudobné centrum, Bratislava 2008, s. 53, 64, 72, 88-89, 92-95, 101, 109)

 

 

Prezrite si aj ďalšie materiály dostupné v elektronickej forme v Digitálnej študovni Múzea slovenskej populárnej hudby (postupne aktualizované).

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Reading the green blood exigencies guidelines

(AFeniInvorpvop, 12. 10. 2018 17:36)

Pression arterielle est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre determination bat, il pompe le sang par de vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-femme-france-horaire/

 

 

Portrét


Posledné fotografie


FacebookArchív

Kalendár
<< jún / 2021 >>


Štatistiky

Online: 2
Celkom: 180826
Mesiac: 4306
Deň: 108