VLKOVÁ, Mária

(*1913 - †2005)
Známa aj ako Mária Vlková-Smutná. V rokoch 1944 - 1946 patrila medzi jedny z prvých interpretiek slovenskej populárnej hudby, neskôr sa venovala opernému spevu a pôsobila aj ako hlasová pedagogička.

porora-1967_vlkova.jpg

(Členovia poroty Medzinárodnej speváckej súťaži A. Dvořáka v Karlových Varoch v roku 1967. Mária Vlková-Smutná druhá zľava. (Zdroj: archív MPS Antonína Dvořáka)

(postupne aktualizujeme)

ŽIVOTOPIS:

Narodila sa 11. mája 1913 sa v Královom Poli:(dnes časť Brna). V rokoch 1944 - 1946 patrila medzi jedny z prvých interpretiek slovenskej populárnej hudby, neskôr už ako Mária Vlková-Smutná sa venovala opernému spevu a pôsobila aj ako hlasová pedagogička. Okrem iných bola aj dlhoročnou členkou poroty Mezinárodnej speváckej súťaže Antonína Dvořáka v Karlových Varoch. Zomrela 4. júla 2005 (vo veku 92 rokov) v Bratislave.

BIBLIOGRAFIA:

knižná:

VLKOVÁ-SMUTNÁ, Mária: Metodika spevu a prehľad literatúry spevu (Ústredná knižnica VŠMU, Bratislava 1981, 121 s.)

HISTÓRIA ČESKO-SLOVENSKEJ POPULÁRNEJ HUDBY VO FOTOGRAFIÁCH - VLKOVÁ, Mária

POZNÁMKY AUTORA:

* - miesto narodenia je možno mylne prevzaté od inej Marie Vlkovej, krajčírky, rodenej Gricovej, ako je to uvedené v Internetovej encyklopédii dejín mesta Brna

Prezrite si aj ďalšie materiály dostupné v elektronickej forme v Digitálnej študovni Múzea slovenskej populárnej hudby (postupne aktualizované).

<< júl / 2022 >>