Choď na obsah Choď na menu
 


Anketa ESPRIT za najlepší jazzový album predstavuje nominácie

14. 3. 2018

 

jazz_mala_1.jpg

 

Do ankety ESPRIT sú zaradené albumy slovenských hudobníkov, ktoré spadajú do kategórie jazzu a boli vydané v roku 2017. Aktuálne bolo nominovaných šestnásť nahrávok:

 

AMC trio a Ľudová hudba Stana Baláža - Ad Fontes

Bashavel - Hoorhay

Brass Concept - Brass Concept

Brigita Szelidová - Duets

GrooveHub - Glasses & Hats

Cha Bud - Nice To Eat You

Juraj Griglák & Company - Live feat. Bobby Sparks, Poogie Bell, Chris Hemingway

Ľubomír Gašpar - Cimbal Project

Ľuboš Šrámek, Nikolaj Nikitin - Altar

Ludo Kotlár Trio - Hangin'

Róbert Ragan Jr. Project - Turns

Sisa Michalidesová - Chloe

Ščevlíková & Zajaček - Feel It

Thebenbound - Thebenbound

Valér Miko Trio - Random Coincidences

Valér Miko: Project Gaia - In the Nature

 

Hlavné ocenenie, Cenu odbornej poroty za najlepší jazzový album roka, vyberie medzinárodná porota zložená z popredných európskych hudobných žurnalistov, kritikov a promotérov v oblasti jazzu. Do kresiel poroty tento rok zasadli:

 

Frank Bolder – dramaturg festivalu North Sea Jazz (Holandsko), Martyna Markowska – dramaturg Katowice Jazz Art Festival (Poľsko), Johann Kneihs – jazzový redaktor ORF Ö1 (Rakúsko), Bércesi Barbara – dramaturg jazzových koncertov MUPA (Maďarsko), Peter Polanský - marketingový riaditeľ a dramaturg Wiener Konzerthaus (Rakúsko), Viktor Zappner - jazzový producent a promotér (Tasmánia), Vilém Spilka - riaditeľ a dramaturg JazzFestBrno (Česko), Matej Šálek - dramaturg koncertného cyklu City Sounds of Bratislava, Ján Babič - riaditeľ festivalu Trenčiansky jazzový festival, Ján Sklenár – redaktor Rádio Devín, Peter Baláž - redaktor portálu jazz.sk

 

Slávnostný večer s odovzdávaním ocenení Esprit sa uskutoční 30. apríla 2018Divadle Aréna v Bratislave. Počas neho odohrajú živé koncerty traja z nominovaných interpretov:

 

Sisa Michalidesová – Chloe

Ľuboš Šrámek a Nikolaj Nikitin

Ľubomír Gašpar Cimbal Project

 

Živý prenos zo slávnostného večera bude vysielaný v rádiu Devín. Koncert a slávnostná ceremónia bude zaznamenaná a odvysielaná televíziou RTVS. Generálnym partnerom podujatia je softvérová spoločnosť Espirit s r.o. 

 

Vstupenky na podujatie sú už v predpredaji:

 

https://www.ticketportal.sk/Event/ESPRIT_udelovanie_cien_za_jazz_s_koncertom 

 

Sošky ocenení pre Esprit pre Cenu verejnosti a Cenu odbornej poroty v tvare kontrabasu vytvoril v tomto roku významný slovenský sochár Juraj Čutek.

„Ľudský rozmer džezu, jeho farebnosť a improvizácia sú pre mňa najinšpiratívnejšie. Mám pocit, že tak ako vzniká džezová skladba, vzniká aj moje výtvarné dielo. Jeho zrodu vždy predchádza nápad, koncept, projekt, ale až konfrontácia s materiálom, mojim vnútrom a energiou kozmu vytvorí konečný produkt.“  

 

Slávnostná ceremónia je registrovanou udalosťou participujúcou na oslavách International Jazz Day, ktoré združujú jazzových nadšencov z celého sveta. Cieľom tohto podujatia je spoločne osláviť slobodu a kreativitu formou jazzových podujatí konaných v jeden deň po celom svete. 
 

jazz_mala_2.jpg

 

Pre priaznivcov jazzu predstavuje ocenenie ESPRIT jedinečnú šancu získať prehľad o tom najlepšom, čo za posledný rok vzniklo a vyjadriť svojim hlasovaním podporu a uznanie interprétom tohto žánru na Slovensku.

 

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––------------

 

Ocenenie Esprit za rok 2017 je šiestym ročníkom podujatia, pričom držiteľom ocenenia za rok 2016 je zoskupenie  Lukáš Oravec Quartet za album Ali. Laureátmi ceny sú tiež skladateľka a hudobníčka Sisa Michalidesová (2016), basgitarista Juraj Griglák (2014), trubkár Lukáš Oravec (2013) a gitarista Michal Bugala (2012).

 

Hlavnou myšlienkou ankety Esprit - udeľovania cien za najlepší slovenský jazzový album je podpora tvorivosti slovenských predstaviteľov alternatívneho, jazzového žánru. Deje sa tak priamou formou zviditeľňovania hudobných albumov vydaných v predchádzajúcom roku, pričom vďaka online prezentácii súťaže vzniká voľne dostupná databáza albumov s ukážkami a ich profilom.

 

Esprit ďalej nabáda k objektívnej konfrontácii názoru odbornej a laickej verejnosti, čo je prínosom nielen pre samotného autora diela. Ku každému z albumov zaujíma 11-členná medzinárodná odborná porota konkrétne stanovisko, na druhej strane verejnosť prejavuje svoj názor formou hlasovania za najobľúbenejší album.

 

Cieľom realizátorov ankety Esprit je z odovzdávania ocenení vytvoriť pravidelnú udalosť, ktorá tak raz ročne vytvorí priestor pre stretnutie kultúrnej obce, spojenú s vysoko hodnotným programom aktuálneho držiteľa ceny – koncertom so skladbami z oceneného albumu.

 

Peter Baláž

Jazz.sk

 

Hlavný organizátor ceny Esprit:

Boris Čellár

cellar@jazz.sk

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.
 

 

Portrét


Posledné fotografie


FacebookArchív

Kalendár
<< júl / 2022 >>


Štatistiky

Online: 2
Celkom: 234147
Mesiac: 4097
Deň: 111