Choď na obsah Choď na menu
 


Zomrel významný zberateľ zvukových nahrávok Gabriel Gössel

9. 4. 2020

 

(ČTK, 05.04.2020 17:40) Po dlhej chorobe v Prahe zomrel 2. apríla vo veku 76 rokov zberateľ zvukových nahrávok a starých zvukových prístrojov Gabriel Gössel. Na výslovné želanie zosnulého sa posledná rozlúčka uskutoční v úzkom rodinnom kruhu. Médiá o tom informovala manželka Eva Gösselová.


goessel.jpg
Gabriel Gössel (foto Mona Martinů)

 

"Jeho celoživotná práca významne prispela k zviditeľneniu slovenských historických nahrávok v zahraničí a položila základy pre vytváranie podmienok pre uchovanie zvukového kultúrneho dedičstva v Českej republike," uviedol na stránkach projektu Nový fonograf manažér Filip Šír.

So zbierkou gramofónových platní, gramofónov, fonografov a ich valčekov začal Gössel už v 70. rokoch 20. storočia. Neskôr sa špecializoval najmä na český repertoár a na históriu tuzemského zvukového priemyslu. Vďaka tomuto zhromaždil rozsiahlu zbierku šelakových gramofónových platní s historicky zaujímavými nahrávkami. Venoval sa osvetovej a publikačnej činnosti, spolupracoval s českými múzeami a ďalšími záujmovými spolky. Osvetové texty na tému histórie záznamu zvuku v českých krajinách publikoval v tuzemských i zahraničných odborných periodikách.

V rokoch 1999 až 2006 uvádzal Gössel na Českom rozhlasu (ČRo) 2 stanicu Praha pravidelnú týždennú reláciu Fonogram GG, v ktorom predstavoval zvukovej portréty interpretov z oblasti prevažne populárnej hudby minulosti. Zaoberal sa tiež prepisy starých zvukových záznamov na moderné nosiče.

V roku 2013 začala spolupráca s Filipom šíre na prvé ucelené publikácii mapujúci históriu prvého rýdzo československého gramofónového vydavateľstvo ESTA. Kniha vyšla v roku 2014 pod názvom Český katalog nahrávek gramofonové firmy Esta 1930-1946. O rok neskôr vypracoval s šíre publikáciu Recorded Sound in Czech Lands. Spolupráca oboch autorov vyústila v dielo Sto plus jedna etiketa: nahrávky na gramodeskách z éry mechanického záznamu zvuku 1900-1926, ktoré bolo vlani vydané Národným múzeom.

Pôvodným povolaním bol Gössel chemik. Kvôli problémom s ŠtB nedokončil vysokoškolské štúdiá. Venoval sa prekladom technických textov. Neskôr začal prekladať tiež beletriu, napríklad niektoré prózy Stephena Kinga alebo Orwellovú Farmu zvierat, ktorú vydal po augustovej okupácii 1968 tiež ako samizdat. V auguste 1968 sa zúčastnil obrany budovy Československého rozhlasu. V neskorších rokoch sa zapojil do samizdatovej činnosti, kde spolupracoval s okruhom ľudí okolo Václava Havla. Tu sa podieľal na vydávaní samizdatovej edície Expedícia.

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.
 

 

Portrét


Posledné fotografie


FacebookArchív

Kalendár
<< júl / 2022 >>


Štatistiky

Online: 4
Celkom: 234146
Mesiac: 4097
Deň: 111